top of page

Święto Sójki Glinieckiej

 

To najważniejsze wydarzenie w Izbie Regionalnej organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Tradycji i Kultury Ludowej "Wawrzynioki" oraz Koło Gospodyń Wiejskich. Jest to konkurs na najlepszą SÓJKĘ , tradycyjny pieróg wypiekany w tym regionie, organizowany w drugiej połowie września.
W konkursie może wziąć udział każdy, a efekty pracy konkursowiczów można później degustować. Wydarzeniu towarzyszy jarmark produktów regionalnych oraz koncerty kapel ludowych, nierzadko kończące się potańcówką. Jest to doskonała okazja do spotkania się, pobiesiadowania na świeżym powietrzu, zapoznania się
z tradycją regionu a także spróbowania wyjątkowej SÓJKI GLINIECKIEJ.  

Narodowe Czytanie

 

Zaprzyjaźniona z nam                                                  po raz pierwszy 2014 roku zorganizowanł w Izbie  - Narodowe Czytanie, wydarzenie odbywające się z inicjatywy Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Czytana w tym roku Trylogia Henryka Sienkiewicza
i piękna pogoda nastroiła nas bardzo sielsko, dlatego też czytanie odbyło się na ganku Izby tak, aby słuchający mogli przysiąść na kocach rozłożonych na trawie.
Wśród czytających znaleźli się nauczyciele Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Gliniance, przedstawicielka Koła Gospodyń oraz aktorki Teatru XL.

Były również przygotowane atrakcje dla dzieci
i dorosłych, między innymi grill, eko-bazar i zajęcia plastyczne.  

Wyspa skarbów

W 2013 w trakcie wakacji Gminny Ośrodek Kultury
w Wiązownie realizował projekt Wyspa Skarbów realizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury, zajęcia były również organizowane w Izbie Regionalnej.  

 

Projek koordynowała Iwona Kwiek - prezes Fundacji Bardzo Ładnie.

Sójka Gliniecka nad Oceanem Atlantyckim

     W trakcie Świat Wielkanocnych 2015, w Galway na zachodzie Irlandii, odbył sie doroczny Festiwal Kulinarny. Przy współpracy                                                            oraz Biura Kultury i Promocji Powiatu Otwockiego  udało sie zbudować pomost, który połaczył Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gliniance z polskimi kucharzami mieszkającymi w tym odległym kraju.
A wszystko za sprawą Sojki Glinieckiej, która był tematem prezentacji gastronomicznej majacej na celu wykazanie podobieństw kulturowych, rownież w kontekście kulinarym, pomiędzy społecznością polską i irlandzką.

bottom of page